Często mylone z instalacją fotowoltaiczną, instalacje solarne mają inną budowę oraz inną rolę. Obie instalacje są dla laików podobne z wyglądu, a ponieważ obie wykorzystują energię słońca, rzeczywiście łatwo je pomylić. Ale tylko z pozoru.
Instalacje solarne pochłaniają promieniowanie słoneczne i przekształcają je w ciepło, a nie w energię. Ciepło przekazywane jest przez specjalny obieg wodzie, dlatego właśnie kolektory słoneczne są najczęściej wykorzystywane jako dodatkowe źródło ciepła – do podgrzewania bieżącej wody lub w ogrzewaniu.
Jak działa instalacja solarna?
Zasada działania kolektorów solarnych polega na zamianie promieniowania słonecznego na ciepło. Kolektory solarne to płaskie panele zawierające przewód wypełniony niezamarzającym roztworem glikolu propylenowego. Jego obieg jest wymuszony przez pompę obiegową, której praca jest uzależniona od sterownika. Kolektor połączony jest dwoma rurami elastycznymi z wężownicą znajdującą się w wymienniku ciepła. Roztwór glikolu w trakcie swojego obiegu przenosi ciepło z kolektorów solarnych do wężownicy, która oddaje ciepło do wody znajdującej się wewnątrz wymiennika. Kolektory mogą być montowane zarówno na dachu budynku mieszkalnego lub komercyjnego, jak i bezpośrednio na gruncie.
Aby zamontować instalacje solarne często niezbędne jest dokonanie przeróbek w instalacji hydraulicznej – nasz zespół doradzi, czy prace są konieczne oraz zapewni ich profesjonalne wykonanie. W naszym markecie oferujemy wysokiej jakości instalacje solarne, przygotowane z materiałów zapewniających doskonałe przewodzenie ciepła