Kocioł c.o. najlepiej jest dobierać pod dane paliwo, którego będziemy używać najczęściej. Powinniśmy też zwrócić uwagę na cenę zakupu i eksploatacji oraz zorientować się, jakie ograniczenia prawne funkcjonują w naszej gminie i czy są dostępne dofinansowania przy wymianie kotła.
Przy zakupie kotła najczęściej zwracamy uwagę na cenę zakupu. Najczęściej wybierane i najtańsze są kotły górnego spalania. Nieco droższe, ale tańsze w eksploatacji są kotły dolnego spalania. Różnica w cenie zakupu zwróci się w czasie eksploatacji. Jeśli zdecydujemy się na kotły z podajnikiem, w których pali się czysto i oszczędnie, to musimy wziąć pod uwagę to, że w tego typu kotłach powinno się palić paliwem zalecanym przez producenta. Oznacza to, że za właściwe paliwo do danego typu pieca zapłacimy nieco więcej. Przy zakupie kotła należy też brać pod uwagę sposób jego obsługi. Kotły, za które zapłacimy mniej, będą wymagały od nas większego nakładu pracy – częściej będziemy musieli do nich dokładać paliwo oraz czyścić kocioł. Jeśli jednak chcemy, by palenie w kotle było mniej uciążliwe, to możemy się zdecydować na nieco droższe rozwiązanie i zakupić kocioł z podajnikiem.
Wybierając kocioł c.o., powinniśmy zastanowić się wcześniej, jakim paliwem będziemy w nim palić – węgiel, ekogroszek czy pellet? Chociaż są kotły, w których można spalać różne rodzaje paliw, to najlepiej jest zdecydować się na jeden typ paliwa i pod tym kątem poszukiwać pieca. Dzięki temu możemy liczyć na lepsze wykorzystanie jego mocy. Jeśli zdecydujemy się na pellet, to powinniśmy zakupić specjalny piec przeznaczony do palenia tego typu opałem, który będzie posiadał odpowiednie zabezpieczenia oraz konstrukcję. Pamiętajmy, by dobrze zapoznać się z tym, jaki opał zaleca producent dla danego modelu piec, by uniknąć późniejszych problemów podczas eksploatacji.
Musimy pamiętać, że w niektórych gminach są ograniczenia w stosowaniu kotłów na paliwa stałe lub planowane jest wprowadzenie takich ograniczeń. Dlatego lepiej jest to sprawdzić, jeszcze przed zakupem. Warto też sprawdzić, czy gmina nie prowadzi dopłat do wymiany źródeł ciepła na bardziej efektywne i ekologiczne. Jeśli tak, to możemy liczyć na dopłaty, warto więc się tym zainteresować. Warto też sprawdzić, czy nie będziemy mieć problemów z zakupem odpowiedniego paliwa do pieca i czy jego ceny nie będą dla nas zbyt wielkim obciążeniem finansowym.
Producent kotłów MCE oferuje sprawne, niezawodne, bezawaryjne, bezpieczne w użytkowaniu kotły oparte na wieloletnim
doświadczeniu w branży.