Poniższy harmonogram pomoże Ci odnaleźć się w tej sytuacji :
W 2021 roku w województwach podkarpackim i śląskim powinny zostać wymienione już kotły poniżej 3 klasy (nie spełniające normy PN 303-5:2012), kotły eksploatowane więcej niż 10 lat oraz te nie posiadające tabliczki znamionowej. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, nie czekaj! Narażasz się na karę finansową w przypadku kontroli, w wysokości nawet 5 tys. zł
Do końca bieżącego roku kotły nie spełniające 3 klasy powinny zostać wymienione w województwie łódzkim, mazowieckim oraz małopolskim. Ponadto, w miastach Zielona Góra oraz Gorzów Wielkopolski do wymiany kwalifikują się wszystkie kotły poniżej 5 klasy.
W 2023 roku wymianę kotłów powinni zaplanować mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, jednak mają na to czas tylko do końca czerwca! Do końca grudnia 2023 kolejne obostrzenia uchwały dotykają mieszkańców Śląska i Podkarpacia, którzy powinni wymienić kotły nie spełniające 3 klasy eksploatowane od 5 do 10 lat od daty produkcji. Co więcej, wszystkie kotły poniżej 3 klasy powinny zniknąć w tym terminie także w województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim, dolnośląskim, lubelskim i pomorskim. Ten rok został zaplanowany, jako strategiczny w uchwale antysmogowej. Liczne wymiany kotłów powinny przynieść szybkie efekty w postaci poprawy jakości powietrza w Polsce.
Do końca czerwca 2024 roku, mieszkańcy świętokrzyskiego zobowiązani są do wymiany pieców 3 i 4 klasy wg. normy PN-EN 303-5-2012.
W kolejnym roku – 2025, do wymiany kotłów w tym samym kryterium zobligowani będą posiadacze pieców w województwie pomorskim. Województwo śląskie na ten rok zaplanowało wymianę kotłów poniżej 3 klasy eksploatowanych do 5 lat od daty produkcji.
Na rok 2026 przewiduję się wymianę kotłów nie posiadających Ecodesign – do końca czerwca w województwie świętokrzyskim, a do końca grudnia w lubuskim. Mieszkańcy Małopolskim w tym roku powinni także wymienić kotły 3 i 4 klasy.
Ostatnim rokiem, w którym przewidziane są działania antysmogowe- 2027 – kotły 3 i 4 klasy powinny zostać wymienione w województwach: lubelskim , zachodnio-pomorskim, dolnośląskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim oraz śląskim.
Pomocą przy wymianie źródeł ciepła są różnego rodzaju dotacje – takie jak program „Czyste Powietrze” gminne i unijne dotacje bądź ulga termo modernizacyjna. Te działania mają na celu zachęcić posiadaczy kotłów do ich wymiany, ale także odciążyć ich budżety, gdyż wymiana głównego źródła ciepła w domu wiąże się ze sporym wydatkiem.
Niniejszy materiał jest prezentowany tylko i wyłącznie w celu informacyjnym i nie może być traktowany jako wyznacznik prawny.
Producent kotłów MCE oferuje sprawne, niezawodne, bezawaryjne, bezpieczne w użytkowaniu kotły oparte na wieloletnim
doświadczeniu w branży.